šk. god. 2018./2019.

POSLIJEPODNEVNE INFORMACIJE 1. POLUGODIŠTE

Raspored sati 2018./2019.

šk. god. 2018./2019.

Članovi Vijeća roditelja 2018./2019.

Članovi Vijeća učenika 2018./2019.

Godišnji plan i program rada škole 2018./2019.

GPP 2018 2019 verzija za web.pdf

« Prosinac 2018 »

Priča o kravati u OŠ Ivana Gundulića
Autor: Administrator , 23. 10. 2018.

„Sve što čeznemo, govorimo, odijevamo sadrži dublje značenje.“

OŠ Ivana Gundulića i ove je godine nizom aktivnosti obilježila Dan kravate iskazavši tako počast vjerojatno najprepoznatljivijem odjevnom premetu koji su svijetu podarili upravo Hrvati.

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su se isticali hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu u 17. stoljeću. Kravata je zatim ušla u francusku vojničku te potom građansku modu, a iz Francuske se proširila u ostale dijelove svijeta.

A Hrvatsku su jučer s ostatkom svijeta povezali mali i veliki Gundulići. S kravatama oko vrata svi učenici od prvog do osmog razreda ostavljali su razredne ili pojedinačne poruke i crteže na velikoj nacrtanoj kravati koja je bila postavljena u školskom holu, a zatim u dvorištu. Na taj su način zajednički izradili svoju jedinstvenu i posebnu kravatu. Krasit će ona neki školski zid jer bio bi red da i zid škole koja nosi ime po velikom književniku Ivanu Gunduliću „sveže“ kravatu budući da ovaj slavni dubrovački pjesnik na portretu iz davne 1622. godine oko vrata nosi rubac koji se vezivao poput kravate.

U dvorištu škole održano je već tradicionalno zajedničko fotografiranje učenika posloženih u oblik kravate, a zatim su se raznovrsne aktivnosti nastavile u učionicama. Dan kravate veselo se obilježio i na otoku Šipanu u područnim školama.

Zanimljivo je bilo u 1. b razredu. Učiteljicu Tonku Brailo i  učenike tog razreda razveselio je posjet nona i none učenice Francesce, Lovrove mame i Mateinog tate. Oni su učenike učili svladavanju nove vještine: vezivanju kravate. Slušali su i priču o nastanku kravate, razgovarali kakve kravate vole, u kojim prilikama i zašto ih ljudi nose, izrađivali košulju s kravatom te ostavljali crteže i poruke na kravati Ivana Gundulića.

U školskoj knjižnici u suradnji knjižničarke Martine Skvrce, nastavnice Hrvatskog jezika Maje Bezina i nastavnika Likovne kulture Tonka Smokvine održana je radionica „Priča o kravati“. Dvadeset i šest polaznika radionice, većinom učenika 7. i 4. razreda, naučili su svezati kravatu, a iz istoimene priče Božidara Prosjenjaka saznali su kako je kravata puno više od modnog dodatka – ona je simbol ljubavi, vjernosti i zajedništva, znak uljuđenosti i civiliziranosti.

Kravata je ponos Hrvata!