Predupis djece u 1. razred školske godine 2019./2020.

Klikni na sliku za više

Obavijest o upisu djece u I. razred osnovne škole

HRVATSKI ZAVOD ZA ZAPOŠLJAVANJE
PODRUČNI URED DUBROVNIK
CENTAR ZA INFORMIRANJE I SAVJETOVANJE O KARIJERI

RADIONICE za osmaše U OŽUJKU 2020.

šk. god. 2019./2020.

Razredna nastava

Predmetna nastava

Godišnji plan i program rada škole 2019./2020.

Odluka o realizaciji odmora za učenike

Odluka o realizaciji odmora za učenike tijekom 2019./2020. nastavne godine za školske ustanove na području Dubrovačko-neretvanske županije

šk. god. 2019./2020.

Članovi Vijeća roditelja 2019./2020.

Članovi Vijeća učenika 2019./2020.

Raspored sati 2019./2020.

Klikni na sliku za raspored sati

Raspored treninga u školskoj godini 2019./2020.
1.-4. razreda
5.-8. razreda

« Ožujak 2020 »

Pro bono hominis

Uskrsnuće Gospodinovo - razmišljanje

USKSRNUĆE GOSPODINOVO

Uskrs je najveći katolički blagdan i ujedno najvažniji. Iako svi danas misle da je Božić najvažniji, te u većini slučajeva Uskrs pomalo, možemo reći i zanemaruju, u krivu su. Zašto je tomu tako? Na Božić se Isus rodio, došao je na Zemlju. Rodila ga je Marija, koja je kako nas Crkva naučava, bila bezgrešno začeta. To znači da je ona bila bezgrešno začeta, a ne da je ona bezgrešno začela. Ona sama, Marija, začela je po Duhu Svetom, kada joj je došao anđeo Gabrijel, te kada je ona pristala riječima: Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi (Lk 1,38). Tim je Marijinim riječima počelo spasenje svijeta koje je dovršeno slavnim Kristovim uskrsnućem. Mi smo Isusovim smrću i uskrsnućem otkupljeni, poništen je Adamov grijeh. Znamo da se krštenjem briše istočni grijeh, a za one koji se odrasli krste brišu im se i svi dotadašnji grijesi. Kristovim uskrsnućem  mi smo svi spašeni, pobijeđena je smrt, Kristovom smrću mi smo otkupljeni od vječne propasti. Da nije došlo do Uskrsa, ne bismo trebali slaviti Božić, zato Uskrs i jest toliko važan.

Božić je danas nažalost blagdan koji je komercijaliziran, svima je više na pameti što će dobiti za Božić i što će bližnjima kupiti za taj blagdan. Ne kažem da je loše kupiti nekome dar, ali je žalosno da se u većini slučajeva zanemaruje prava bit Božića, a ona je početak našeg spasenja po Onome koji se rodio na taj blagdan.

Bog Otac je od svoga Sina tražio privolu, a njegov Sin, Gospodin naš Isus Krist najbolji je primjer poniznosti i poslušnosti. On je svoga Oca molio jednom jednostavnom molitvom: Ako je moguće neka me mimoiđe ova, čaša, ali neka bude volja tvoja, a ne volja moja (usp. Mt 26, 39). To je primjer kako Bog od svakoga od nas traži našu dozvolu, naš pristanak da uđe u naš život. Na ovoj molitvi i mi možemo naučiti moliti, jer u molitvi nisu važne riječi, nije važno da mi tu molitvu skladno izrečemo, da ona bude puna „pametnih“ riječi, bit je da ta molitva bude izrečena srcem, da mi mislimo ono što molimo. Najlakše je moliti kao Isus, zamisliti da je Bog tu pred tobom i da razgovaraš s Njim kao s najboljim prijateljem, jer On uistinu i jest tvoj najbolji prijatelj. On je Onaj koji je podnio muku za tebe, on je Onaj koji je u grobu ležao tri dana da bi na kraju pobijedio smrt i uskrsnuo od mrtvih. On je to učinio za svakoga od nas, visio je na križu, na onome što je za Židove bilo sablazan, za pogane ludost, a za nas? Za nas sila Božja i Božja mudrost, način i sredstvo otkupljenja. Križ je važan, jer on prethodi uskrsnuću. A uskrsnuće Kristovo je dovršenje našeg spasenja.

Za Uskrs se pobliže pripremamo Velikim Tjednom, a još bliža priprava je Sveto Trodnevlje, kada najviše dolazi do izražaja simbolika kršćanskih obreda. Veliki Petak je jedini dan u godini kada se ne služi sveta Misa, jer je taj dan Isus počivao u grobu i tada su zvona „vezana.“ Ali zato na Vazmenom bdijenju kada se zapjeva „Slava Bogu na visini...“ zvone sva zvona jer je Krist ustao od mrtvih i izašao iz groba i dovršio spasenje svega čovječanstva. To se najbolje očituje u ovim riječima koje prethode evanđelju u vazmenom bdijenju kojima ću završiti, ovo jedno ne baš kratko razmišljanje:

Ovo je noć kad je Krist raskinuo okove smrti
i kao pobjednik od mrtvih ustao.
Jer ništa nam ne bi vrijedilo rođenje,
da nismo dobili otkupljenja.
O, divne li pažnje Božje prema nama.
O, neshvatljive li ljubavi Očeve:
da roba otkupiš, Sina si predao.
O, zaista potrebna Adamova grijeha,
što ga smrt Kristova uništi.
O, sretne li krivice,
koja je zavrijedila takvog i tolikog Otkupitelja.
O, zaista blažene noći, koja jedina zavrijedi
znati vrijeme i čas, kad je Krist od mrtvih ustao.
Ovo je noć o kojoj je pisano:
I noć će sjati kao dan,
i noć mi je svjetlo u radosti mojoj.
Ova uskrsna sveta noć ništi grijehe, pere krivice,
i nevinost vraća palima, a radost tužnima.
Dokida mržnju, uspostavlja slogu i svladava nasilje.

fr. Tonći Ante Prizmić OP

Križni put kao priprava za Isusov put muke, smrti i uskrsnuća