« Svibanj 2024 »

Ekskurzija
Autor: Administrator , 28. 3. 2012.

27. ožujka učenici sedmih razreda OŠ Ivana Gundulića Dubrovnik krenuli su u 7:00 sati iz gruške luke na ekskurziju u Hrvatsko zagorje i Vukovar!

1. dan

"Koliko još ima?"

Naš vodič Željko iz agencije Putokazi putem nam je govorio o planini Biokovo, Velebit, Dinari, Maloj i Velikoj Kapeli te o nacionalnim parkovima u Hrvatskoj. Na duhovit način postavljao nam je pitanja, a mi smo mu još duhovitije odgovarali. Obećao nam je da ćemo na povratku imati kviz znanja o svemu što smo naučili na ekskurziji, a tko bude najbolji osvojit će put za dvije osobe na Bahame.

Putem smo pjevali i zabavljali se u ugodnom druženju te stalno pitali "Koliko još ima?". Kad smo došli na Plitvice vozili smo se brodom i razgledavali ljepote gornjih Plitvičkih jezera. Vlak nas je doveo do vidikovca odakle smo vidjeli velike slapove koji pripadaju donjim Plitvičkim jezerima.

Zatim smo krenuli prema Oroslavlju gdje je smješten Hotel Zagi. Stigli smo u večernjim satima i s uzbuđenjem čekali odlazak u obližnji disko klub. Tu smo se ludo zabavili i u veselom raspoloženju vratili u hotel. U 00:27 sati, mi vrijedni učenici 7.a u sobi 203 ovo smo napisali.

Ivana Lea Hladilo i Roberto Radić

Fotogalerija - 1. dan

2. dan

Hrvatska metropola

U Zagrebu smo posjetili Katedralu, prošetali Trgom bana Josipa Jelačića, Donjim gradom. Uspinjačom smo došli na Gornji grad i nastavili do Markova trga.

Poslije razgledavanja grada uputili smo se u Tehnički muzej. U muzeju smo prvo bili u planetariju gdje smo se upoznali sa zvijezdama na našem nebu. Potom smo išli u kabinet Nikole Tesle, njega tamo nismo zatekli, ali smo se malo igrali sa strujom i njegovim izumima. Na kratko smo postali rudari i spustili se u rudnik, te smo zaključili da je bolje učiti nego raditi u rudniku.

Nakon razgledanja Tehničkog muzeja i ručka, uputili smo se u Zoološki vrt. Tamo smo zatekli jako puno životinja, nema kakve nema! Zavladalo je oduševljenje jer smo neke životinje prvi put vidjeli uživo.

Na kraju dana, prije dolaska u hotel, posjetili smo West Gate shoping centar. Sretni i zadovoljni vratili smo se u hotel te poslije večere otišli u disco.

Petra Goga, Ana Roko, Andrea Kuzman 7.b

Fotogalerija - 2. dan

3. dan

Slavonijo tko te nije volio…

Krenuli smo u 7:30h iz Oroslavlja prema Đakovu. Uživali smo u krajoliku, potpuno drugačijem od našeg primorskog. Ravnice su se protezale dok nam je pogled sezao. Smjenjivala su se polja tek proklijale pšenice, djeteline, nasadi voćnjaka i vinove loze. Uočili smo specifičnost gradnje slavonskih naselja.

Na ulazu u Đakovo vodič nam je obratio pažnju na crkvu Sv. Nikole. Razgledavanje grada smo započeli pred katedralom Sv. Petra. Tadašnji biskup Josip Juraj Strossmayer započeo je izgradnju današnje katedrale 1866. god. Sagrađena je u neogotičko-romaničkom stilu, od 5 milijuna opeka. Katedrala ima 7 oltara, a krase je 43 freske – slike biblijskih motiva, 31 kip, 32 reljefa te orgulje. Potom smo prošetali Đakovačkim trgom te se uputili na državnu ergelu Lipicanaca koja je jedna od najstarijih u Europi te broji 506 godina.

Poslije ručka nastavili smo putovanje do grada heroja – Vukovara. Prvo smo obišli Memorijalno groblje. Iako smo mi djeca rođena poslije domovinskog rata osjetili smo zahvalnost prema ljudima koji su dali svoje živote u obrani i stvaranju naše domovine. Napustili smo groblje ozbiljni i pomalo tužni. Obišli smo i Ovčaru, a pored Križa na utoku Vuke u Dunav napravili smo grupnu fotografiju. Ubrzo nakon toga uputili smo se natrag u hotel gdje smo stigli oko ponoći.

Marta Šalja, Nene Musladin, Femica Norma Bambini, Mihaela Kristić, Tea Karla Coronelli 7.c

Fotogalerija - 3. dan

4. dan

Zar je već gotovo?! Hoćemo još!

Učenici sedmih razreda danas su posjetili Muzej krapinskih neandertalaca na brdu Hušnjakovo u Krapini. To je jedan od najmodernijih muzeja na svijetu. Ostatke krapinskog neandertalca otkrio je prof. Dragutin Gorjanović Kramberger u II. polovici 19 stoljeća. Muzej je projektiran u obliku spiralne školjke i prikazuje evolucijski razvoj života na Zemlji s posebnim osvrtom na neandertalce.

Nakon ručka posjetili smo najpoznatije hrvatsko hodočasničko Svetište u Mariji Bistrici. Veliki prostor ispred crkve prilagođen je služenju mise na otvorenom. Tim prostorom dominira veliki kip Pape Ivana Pavla II. koji je tu služio misu prilikom posjete Hrvatskoj. Križni put ( petnaest postaja) s umjetnički oblikovanim skulpturama, koji se u kružnom obliku penje na vrh brda ( Kalvariju) vrlo je dojmljiv. Procesija Križnog puta s upaljenim svijećama je večeras. Žao nam je što nismo mogli biti dio tog božanstvenog ugođaja.

U poslijepodnevnim i večernjim satima putujemo u Dubrovnik i dok ovo pišem sve smo bliže našem gradu.

Klaudija Putica 7.d

Fotogalerija - 4. dan

P.S.

Proglašenje najurednijih soba (muške i ženske) po ocjeni stručnog žirija