« Ožujak 2024 »

Ukupno: 821914

Povijest

Razvoj osnovnog školstva na prostoru Dubrovnika započinje u prvoj polovici XIX. stoljeća. Tada se organizira pučka nastava po selima i otocima, budući da je u Gradu već djelovala javna gradska škola koja je imala karakter osnovne i srednje škole. Najveću brigu za kulturu, gospodarstvo i prosvjetu pokazali su Francuzi tijekom svoje uprave nad Dalmacijom i u vrijeme Ilirskih pokrajina. Nakon što je Bečkim kongresom iz 1815.g. Dalmaciju prisvojila Austrija, nastava je organizirana po austrijskim propisima. Austrija tada donosi zakon po kojem je zacrtan razvoj osnovnog školstva na teritoriju cijele Austrije, pa se u razvijenim selima osnivaju nove škole. Tako je osnovana i škola za dječake u Gružu 1832.g.

Klikni na sliku za uvećanje

31.10.1837. osnovana je u Dubrovniku prva javna ženska škola s 2 razreda. Do 1837. nije bilo javne škole za djevojčice u samom gradu. Par desetljeća kasnije, u Gružu je 4.11.1881. otvorena Ženska učionica. U Arhivu naše škole je pohranjen ljetopis Učionice. Navedeni ljetopis, te malobrojne kronike i spomenice, ipak nam pomažu u šetnji prošlošću naše škole i države unutar kojih je škola djelovala.

Klikni na slike za uvećanje

Najstariji zapis kojeg posjeduje školski arhiv je onaj iz 1874. god pod nazivom Cronaca della scuola popolare Calamotta u kojem su zabilježeni važniji događaji koji su se dogodili za vrijeme postojanja škole. Imenik za javnu pučku učionicu s Koločepa šk. god. 1878./79. nam daje popis polaznika s osnovnim podacima.

Klikni na slike za uvećanje

U prošlosti se teško dolazilo do adekvatnog školskog prostora, pa se nastava uglavnom odvijala po privatnim kućama. Osim toga, nastava je uvijek bila uvjetovana društvenim i političkim prilikama. Ipak, na temelju zapisa i malobrojnih izvora, briga za odgoj, obrazovanje i podučavanje u Gružu postoji već skoro 200 godina.

Sa sigurnošću znamo da je stara zgrada današnje škole Ivan Gundulić postojala šk. god. 1926./27. u kojoj se odvijala nastava. U vrijeme 2. svj. rata jedno vrijeme nastava je bila prekinuta, a nakon oslobođenja nastavilo se s organizacijom nastave u spomenutoj zgradi. Neki učenici, koji zbog rata nisu mogli pohađat nastavu a imali su godine za školu, dobivali su poduku od privatnih učitelja.

Jedan od naslova pronađenih u Dubrovačkom vjesniku od 14.9.1973. glasi "Najljepši dar dubrovačkim osnovcima, otvorena nova škola u Gružu". Tadašnji radni kolektiv je dobio na upravljanje novu školsku zgradu. Bila je to jedna od najmodernijih škola po arhitektonskom rješenju i opremi. Tada se započelo s primjenom sistema specijaliziranih učionica, a sve u svrhu bolje kvalitete nastave i uspjeha škole.

Važno je naglasiti da je za vrijeme Domovinskog nije bilo nastave nekoliko mjeseci, naime, školska godina 1991./1992. je započela, ali je prekinuta 1. listopada 1991. I nastavljena je u 2.polugodištu iste školske godine. Tada su školu pohađali i učenici prognanici iz okolnih mjesta koja su se našla pod okupacijom.

Promjenu je škola doživjela i školske godine 2009./2010. kada je ponovno nadograđena i osuvremenjena, tako da i danas spada među najopremljenije škole. Nastava se, naime, u našoj školi održava samo u jednoj - jutarnjoj smjeni.

Sve što nas okružuje ima svoju prošlost. I sami smo dio tog procesa, ali i njegovi kreatori, time smo još više povezani. Dio naše zajedničke prošlosti, bilo da smo učenici, roditelji ili učitelji, je svakako  i ova naša škola - OŠ Ivana Gundulića.